Szerző: Tiefenthaler Eszter / Vince Magazin
Quiar Birtok
(Balatonfőkajár)
A Quiar Birtok borászatot Sipőcz Tamás alapította 2015-ben, régi álmát váltva valóra. Céljuk, hogy országos viszonylatban is kiemelkedő balatonfőkajári bortermő helyüket megismertessék kimagasló minőségű, organikusan, kézzel művelt szőlőiken megtermelt boraik segítségével.
Miért döntöttek úgy, hogy idén kiállítóként részt vesznek a Budapest Borfesztiválon? Milyen várakozásokkal néznek a fesztivál elé?
A borászat – az eltelt hat szürettel a hátunk mögött – most ért arra a színvonalra, hogy érdemesnek tartsuk a nagyközönség előtti bemutatkozásra. Szeretnénk minél több borbarátot megszólítani a standunkon, és megkóstoltatni díjnyertes borainkat.
Készülnek a fesztiválra különleges tétellel?
A legfontosabb bor, amit a rendezvényre hozunk, egy idei 2024 borversenyen ezüstérmet nyert kékfrankosunk, amely kihagyhatatlan a kóstolási sorból, illetve a közönségkedvenc, amforában érlelt narancsborunk lesz.
Látogatóként minden bizonnyal járt már a fesztiválon. Milyen benyomásokat, emlékeket őriz róla?
A Budapest Borfesztivál, a helyszínnek is köszönhetően, a legkülönlegesebb a hazai hasonló rendezvények között. Egy pohár finom borral a kézben élvezni az éjszakai pesti panorámát felejthetetlen élmény.
PALO Borbirtok
(Paloznak)
Kéthektáros birtokuk Paloznak festői környezetében, a Balaton és a Bakony találkozásánál bújik meg. Szőlőföldjeik művelése és boraik készítése mellett a birtok életében fontos szerep jut vendégháznak, melynek kialakításában az egyszerűség és a természet közelsége inspirálta őket. A borbirtok vezetője, Weltner András válaszolt a kérdéseinkre.
Miért döntöttek úgy, hogy idén kiállítóként részt vesznek a Budapest Borfesztiválon?
A fesztivál kiváló lehetőség arra, hogy szélesebb közönség elé kerüljünk, és megismertessük a brandünket. Nemcsak a borainkat szeretnénk bemutatni, hanem a vendégházunkat is, amely szerves része a birtokunknak. Várakozásaink szerint a fesztivál segít abban, hogy kapcsolatot építsünk a borkedvelő közönséggel és a szakmai partnerekkel egyaránt. A 0,75 bisztróval és Palack borbárral közös standon leszünk megtalálhatók, szeretnénk, ha a másik két vendéglátóhelyünk közönsége is megismerné a PALO Borbirtokot. A birtok csodás helyszín lehet esküvők, kisebb céges rendezvények, csapatépítők és baráti összejövetelek számára is, 16-18 főig bezárólag.
Milyen benyomásokat, emlékeket őriz a korábbi Budapest Borfesztiválokról?
Évtizedek óta látogatjuk a borfesztivált, amely minden évben egy derűs hétvégét jelent számunkra, tele találkozásokkal. Egyik legemlékezetesebb élményünk egy spontán borkóstoló volt, ahol egy kis, családi pincészet különlegességeit próbálhattuk ki. Ez inspirált minket is arra, hogy kiállítóként részt vegyünk a fesztiválon.
Készülnek-e a fesztiválra valamilyen különleges tétellel?
Borászatunk teljes tételsorával készülünk. Közülük kiemelném az alábbi tételeket: a Grow du Monde borversenyen aranyérmet nyert 2022-es Olaszrizlingünk, már csak néhány palack érhető el belőle, amit a fesztiválra tartogattunk. Ezüstérmes tételünk a 2023-as Olaszrizling – a két tétel összehasonlítása is izgalmas lehet a látogatók számára. Egyetlen vörös tételünk a 2023-as, friss palackozású Cabernet franc, amely a borfesztiválon lesz először kóstolható.
Fivérek Borbirtok
(Szekszárd)
Fiatal, 2020-as alapítású borászat. A szekszárdi borvidék legjobb területein, 20 hektáron gazdálkodnak. A területeikre a szőlőfajták változatossága jellemző, de egy-egy borfajtából 3-4000 palacknál többet nem készítenek. 2022-ben és 2023-ban több nemzetközi sikert is elértek, Berlinből három aranyéremmel tértek haza, díjazták a 2021-es cabernet franc borukat, a 2022-es kadarkájukat és a 2022-es Alkony Merlot-jukat), Alkony Merlot boruk a Vinagorán is arany minősitést kapott. Abban hisznek, hogy a siker csapatmunka eredménye, és a borászatban a borász a karmester. A szőlészeti és borászati munkákat a borbirtokon Milhoffer László vezeti, ő válaszolt a kérdéseinkre.
Miért döntöttek úgy, hogy idén kiállítóként részt vesznek a Budapest Borfesztiválon?
Miután még csak pár éves borászat vagyunk, nagy rálátásunk nem volt még a fesztiválokra, de idén részt vettünk a Rosalia Borpikniken, és rendkívül jó élményekkel tértünk haza. Nagyon tetszett, hogy a borfogyasztók kíváncsiak az új pincékre, az ottani borokra. Keresik az újat, a többitől eltérőt, és úgy látom, nálunk sokan meg is találták. Ezt várom a várban megrendezendő eseménnyel kapcsolatban is.
Milyen benyomásokat, emlékeket őriz a korábbi Budapest Borfesztiválokról?
Pár éve volt szerencsém részt venni a fesztiválon. Elsőre maga a helyszín és a profizmus fogott meg.
Készülnek-e a fesztiválra valamilyen különleges tétellel?
Több vörös cuvée és gyöngyöző bor is lesz nálunk, illetve személyes kedvencem, a siller „némi csavarral”. Az Alkony Merlot borunkat javaslom megkóstolni, amely a Vinagoráról aranyéremmel tért haza, illetve az Omnium vörös cuveé-nket, amely két aranyéremmel is büszkélkedhet.